Katowice dn. 3 września 2015 r.
WYJAŚNIENIA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
Dot. postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego w przedmiocie dostawy paliw płynnych do środków transportu Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach - nr postępowania:WAT.272.1.3.2015
Szanowni Państwo, zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytania jakie wpłynęło do zamawiającego w dniu 2 września 2015 r., uprzejmie informujemy:
Pytanie nr 1: „Czy Zamawiający odstąpi od wymogu udzielenia rabatu na produkty pozapaliwowe ( § 2 ust.13 wzoru umowy)?
Zamawiający wymagając rabatowania wszystkich produktów na poziomie minimum równym wysokości rabatu na paliwa uniemożliwił rabatowanie Wykonawcom, którzy nie mają możliwości udzielenia rabatu na chociażby jeden ze wskazanych produktów. W sytuacji, w której Wykonawca nie może udzielić rabatu na choć jeden z produktów nie będzie mógł zarabatować również paliw. Wykonawca prosi o odstąpienie od wymogu i widzi dla Zamawiającego korzyść – wprowadzenie zmiany pozwoli na zwiększenie konkurencyjności postępowania i w rezultacie udzielenie bardziej konkurencyjnych cen. Proponuję „13. Wykonawca udzieli Zamawiającemu stałego opustu w wysokości ……………… (równe lub wyższe rabatowi na paliwa) na zakupy dla oferowanych przez stacje paliwową Wykonawcy innych produktów i usług w ramach posiadanej karty. Rabat obejmuje następujące produkty i usługi: ………………………. (do uzupełnienia po wyborze Wykonawcy)”.
Odpowiedź:
Zamawiający zmienia brzmienie:
- § 2 ust.13 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na: „13.Wykonawca udzieli Zamawiającemu stałego opustu w wysokości równej lub wyższej opustowi na paliwa na zakupy dla oferowanych przez stacje paliwową Wykonawcy innych produktów i usług w ramach posiadanej karty. Opust obejmuje następujące produkty i usługi ……………………………………………….
-§ 4 ust.3 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na: „3. Cena jaką Zamawiający zapłaci za inne produkty i usługi, o których mowa w § 2 ust. 13 umowy wynikać będzie z ilości faktycznie zakupionych towarów i usług oraz ceny obowiązującej w danej stacji paliw Wykonawcy w danym dniu, pomniejszonej o kwotę stałego opustu w wysokości równej lub wyższej opustowi na paliwa.”,
Pytanie nr 2: Czy Zamawiający dopuszcza możliwość określenia dwóch okresów rozliczeniowych miesięcznie (§4 ust.5 umowy)?
Wykonawca wystawi dwie faktury miesięcznie: pierwszą, obejmującą transakcje od 1 do 15 dnia miesiąca, oraz drugą obejmującą transakcje od 16 do ostatniego dnia miesiąca. Za datę sprzedaży uważa się ostatni dzień danego okresu rozliczeniowego.
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza możliwość określenia dwóch okresów rozliczeniowych miesięcznie: pierwszego obejmującego transakcje od 1 do 15 dnia miesiąca, oraz drugiego obejmującego transakcje od 16 do ostatniego dnia miesiąca. Za datę sprzedaży uważa się ostatni dzień danego okresu rozliczeniowego W związku z powyższym zmienia się brzmienie §4 ust.5 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na:
„5. Za sprzedane paliwo Wykonawca będzie wystawiał miesięczne faktury VAT w dwóch okresach rozliczeniowych obejmujących transakcje: od 1 do 15 dnia miesiąca oraz od 16 do ostatniego dnia miesiąca wraz ze zbiorczym zestawieniem transakcji z danego okresu rozliczeniowego.”,
Pytanie nr 3: „Czy Zamawiający zaakceptuje termin płatności 21 dni od daty wystawienia faktury (pkt.4 Opisu Przedmiotu Zamówienia oraz §4 ust.7 umowy)?
Terminy płatności liczone od daty doręczenia faktury nie są stosowane z uwagi na utrudnione określenie wysokości odsetek w przypadku braku płatności, oraz ponieważ Wykonawca na fakturze umieszcza datę płatności (w chwili wystawienia faktury nie można określić dnia płatności w oparciu o jej dostarczenie). Ponad to, długie terminy płatności powodują wysokie saldo bieżące Zamawiającego, co stanowi wyższe ryzyko dla Wykonawcy. Z uwagi na powyższe Wykonawca prosi o dopuszczenie terminu 21 dni od daty wystawienia faktury.
Odpowiedź:
Zamawiający akceptuje termin płatności 21 dni od daty wystawienia faktury.
W związku z powyższym zmienia się:
- postanowienie załącznika nr 1 do druku SIWZ , pkt. 4 „Forma dostawy paliw płynnych lit. b) na brzmienie: „b) faktury zbiorcze za dostarczone paliwo, wystawiane z terminem płatności 21 dni,
- brzmienie §4 ust.7 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na: „7. Wynagrodzenie Wykonawcy zostanie wypłacone na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT w terminie 21 dni od daty jej wystawienia według zbiorczych zestawień transakcji za dany okres rozliczeniowy załączony do faktury.”,
Pytanie nr 4: „Czy Zamawiający ujednolici termin na wydanie kart określony w §2 ust.2 i 3 wzoru umowy (14 oraz 10 dni)?
Wykonawca prosi o określenie terminu 14 dni roboczych (z uwagi na doręczanie kart za pośrednictwem operatora pocztowego).”,
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na ujednolicenie terminu wydania elektronicznych kart flotowych i ustalenie powyższego terminu na 14 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
W związku z powyższym zmienia się brzmienie § 2 ust.3 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na:
„3. Wykonawca zobowiązuje się do dostarczenia i aktywowania elektronicznych kart w terminie 14 dni roboczych od dnia podpisania umowy.”,
Pytanie nr 5: „Czy Zamawiający uzna za spełniony warunek § 4 ust.6 jeśli Wykonawca umieszcza wymagane dane na fakturze lub w zbiorczych zestawieniach transakcji, a obydwa dokumenty zawierają w sumie wszystkie wymagane dane?
Po zakończeniu okresu rozliczeniowego Wykonawca przesyła Zamawiającemu elektroniczny wykaz transakcji (na wskazany adres e-mail i dodatkowo na koncie internetowym) zawierający wymagane dane za wyjątkiem: - ceny jednostkowej przed rabatem (przy czym w treści faktury widnieją ceny przed rabatem i po rabacie) - ceny jednostkowej netto (widnieje jednak wartość netto transakcji).”,
Odpowiedź:
Zamawiający uzna za spełniony warunek § 4 ust.6 umowy w zakresie wykazania informacji wymienionych w powyższym postanowieniu o ile wszystkie wymagane przedmiotowe informacje Zamawiający otrzyma łącznie w wystawionej fakturze lub w zbiorczych zestawieniach transakcji przesłanych drogą pocztową lub drogą elektroniczną.
Pytanie nr 6: „Czy Zamawiający w odniesieniu do § 5 umowy zaakceptuje obowiązującą u danego Wykonawcy procedurę reklamacyjną?
W przypadku podejrzenia złej jakości paliwa Wykonawca jest zobowiązany przyjąć pisemną reklamację od Zamawiającego. Wykonawca w ciągu 14 dni podejmie decyzję o uznaniu lub odrzuceniu reklamacji. Jeśli zachodzi konieczność zasięgnięcia dodatkowych informacji w tym ze strony Zamawiającego lub operatora stacji Wykonawca wyda decyzję w ciągu 14 dni od powzięcia informacji. Wykonawca na każde żądanie okazuje świadectwo jakości paliwa (wystawione przez akredytowane laboratorium), a Zamawiający ma prawo zlecenia dodatkowych badań – Zamawiający pobierze próbki w obecności pracownika Wykonawcy i przekaże do zbadania wybranej przed siebie jednostce posiadającej ważny certyfikat akredytacji laboratorium badawczego. W przypadku potwierdzenia złej jakości paliwa koszt badania pokrywa Wykonawca, w pozostałych przypadkach Zamawiający.
Odpowiedź:
Zamawiający zmienia brzmienie § 5 ust.4 umowy stanowiącej załącznik nr 8 do druku SIW na:
„4. Zamawiającemu przysługuje prawo pisemnego zawiadomienia Wykonawcy o podejrzeniu złej jakości paliwa płynnego. Wykonawca jest zobowiązany przyjąć pisemną reklamację od Zamawiającego i zająć w ciągu 14 dni decyzję o uznaniu lub odrzuceniu reklamacji. Jeśli zachodzi konieczność zasięgnięcia dodatkowych informacji w tym ze strony Zamawiającego lub operatora stacji Wykonawca wyda decyzję w ciągu 14 dni od powzięcia informacji. Wykonawca na każde żądanie okazuje Zamawiającemu świadectwo jakości paliwa wystawione przez akredytowane laboratorium, a Zamawiający ma prawo zlecenia dodatkowych badań. W tym przypadku Zamawiający pobierze próbki w obecności pracownika Wykonawcy i przekaże do zbadania wybranej przed siebie jednostce posiadającej ważny certyfikat akredytacji laboratorium badawczego. W przypadku potwierdzenia złej jakości paliwa koszt badania pokrywa Wykonawca. W przypadku, gdy przeprowadzone badanie nie potwierdzi złej jakości paliwa koszty badania ponosi Zamawiający.
Pytanie nr 7: „Czy Zamawiający dopuszcza możliwość załączenia do umowy Regulaminu Wykonawcy w zakresie niesprzecznym z postanowieniami umowy?
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza możliwość załączenia do umowy Regulaminu Wykonawcy w zakresie niesprzecznym z postanowieniami umowy i postanowieniami druku SIWZ.
WOJEWÓDZKI INSPEKTOR
TRANSPORTU DROGOWEGO
W KATOWICACH
BOGUSŁAW PIOTROWSKI
Sprawa wyłączona z systemu EZD