| KIERUNKI DZIAŁANIA WITD w KATOWICACH |
| INFORMACJE O STAŻU, PRAKTYCE LUB ZATRUDNIENIU W WITD |
| UDZIELANIE ULG W SPŁACIE KAR PIENIĘŻNYCH |
| ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA LUB Z PAŃSTWOWYCH FUNDUSZY CELOWYCH |
|
Niniejsza instrukcja określa zasady i tryb udzielania ulg w spłacie kar pieniężnych nałożonych w drodze decyzji administracyjnych przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego oraz odsetek należnych od tych kar, a także udzielania pomocy de minimis, w sytuacji szczególnej spowodowanej rozwojem pandemii COVID-19.
W związku z zaistniałą sytuacją w kraju, jak również na świecie, spowodowaną rozwojem pandemii COVID-19, mogącą mieć znaczny wpływ na sytuację gospodarczą lub osobistą zobowiązanych do uregulowania administracyjnych kar pieniężnych, nakładanych decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, włączając się w zwalczanie sytuacji kryzysowych spowodowanych wirusem COVID-19, wprowadza się instrukcję dla przedsiębiorców oraz innych podmiotów, na których ciąży obowiązek uregulowania wyżej wymienionych należności.
- Użyte w treści instrukcji określenia, oznaczają:
- należność pieniężna – przypadająca od zobowiązanego, według stanu na dzień stosowania ulgi, kwota należności głównej wraz z należnościami pobocznymi,
- należności poboczne – koszty upomnienia, odsetki,
- zobowiązany – osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej – zobowiązane do zapłaty należności pieniężnej,
- kara pieniężna – określona w ustawie sankcja o charakterze pieniężnym, nałożona przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w drodze decyzji administracyjnej,
- zaległa administracyjna kara pieniężna - kara nie zaplacona w terminie,
- ulga w spłacie – rozłożenie na raty lub odroczenie terminu zapłaty należności pieniężnych, umorzenie w części lub całości,
- pomoc de minimis – pomoc publiczna udzielana na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L352 z 24.12.2013 r. str. 1).
- Zgodnie z art. 189k § 1 i § 3 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego „Organ administracji publicznej, który nałożył administracyjną karę pieniężną, na wniosek strony, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem publicznym lub ważnym interesem strony, może udzielić ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej przez: (…) 2) odroczenie terminu wykonania zaległej administracyjnej kary pieniężnej lub rozłożenie jej na raty. Właściwy organ, na wniosek strony prowadzącej działalność gospodarczą, może udzielać określonych w § 1 ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej, które: (…) 2) stanowią pomoc de minimis albo pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.”
- Na wniosek strony, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem publicznym lub ważnym interesem strony, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego może udzielić ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej przez:
- odroczenie terminu wykonania administracyjnej kary pieniężnej lub rozłożenie jej na raty,
- odroczenie terminu wykonania zaległej administracyjnej kary pieniężnej lub rozłożenie jej na raty;
- umorzenie administracyjnej kary pieniężnej w całości lub części,
- umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub części.
Przyznanie ulgi w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej ma formę uznaniową, a organ wydaje decyzję kierując się ważnym interesem publicznym lub ważnym interesem strony, biorąc pod uwagę min. szczególne okoliczności oraz indywidualną sytuację osobistą i finansową wnioskodawcy. Organ jest zobligowany do wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia materiału dowodowego, a co za tym idzie, do rozważenia istnienia ważnego interesu publicznego lub ważnego interesu strony w kontekście jej wniosku.
- Wnioski dotyczące udzielania ulg będą rozpatrywane indywidualnie zgodnie
z obowiązującymi przepisami na podstawie złożonych dokumentów. Wzór wniosku stanowi załącznik do niniejszej instrukcji.
- Wnioskodawca w uzasadnieniu wniosku kierowanego do organu nie powinien ograniczać się wyłącznie do ogólnego powołania się na pandemię COVID-19 – uzasadnienie wniosku powinno wskazywać na konkretne przesłanki indywidualnej sytuacji finansowej, które potwierdzą zasadność przyznania przez organ ulgi. W ramach uzasadnienia należy przedstawić sytuację majątkową, obecny stan przedsiębiorstwa lub sytuację osobistą wnioskodawcy (np.: zakres ciążących zobowiązań, stan zatrudnienia przedsiębiorstwa) oraz opisać wpływ obecnej sytuacji na stan majątkowy. Należy wykazać, czy i w jaki sposób ograniczenia wprowadzone na terenie kraju w związku z pandemią COVID-19 generują straty i zagrażają dalszej działalności firmy lub znacząco wpływają na sytuację osobistą i finansową.
- Organ podkreśla, że rozstrzygnięcie w przedmiocie ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej jest uzależnione od wniosku zobowiązanego. Wniosek ten powinien być szczegółowo umotywowany. W interesie Strony leży zatem podanie do wiadomości organu wszystkich istotnych okoliczności sprawy i dopilnowania ich utrwalenia w dokumentach.
- Do wniosku o udzielenie ulgi w spłacie należności pieniężnej należy załączyć dokumenty potwierdzające, że wnioskodawca nie jest w stanie uiścić kary pieniężnej w całości w terminie. Wnioskodawca jest obowiązany udokumentować wysokość bieżących dochodów (np. bilans, książka przychodów i rozchodów, PIT itp.). Dodatkowo do wniosku mogą być dołączone inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową wnioskodawcy.
- Organ jest związany treścią wniosku złożonego przez stronę. Oznacza to, że organ nie zastosuje innej ulgi, niż ta, o którą wnosi zobowiązany. Ponadto to wnioskodawca proponuje, na jaki okres chce odroczyć płatność lub na jakie i na ile rat płatność ma być rozłożona.
- Pomoc de minimis może być udzielona na wniosek strony na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
- Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą ubiegającym się pomoc de minimis, jest zobowiązany dołączyć do wniosku formularz stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia, wraz ze wszystkimi zaświadczeniami o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, lub oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, a także informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis.
- Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie kary pieniężnej można złożyć za pośrednictwem:
- operatora pocztowego,
- w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem skrzynki ePUAP (www.epuap.gov.pl), podpisując pismo za pomocą Profilu Zaufanego (www.pz.gov.pl) lub opatrując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1923) oraz częścią I punkt 53 załącznika do tej ustawy należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł od wydania decyzji w przedmiocie udzielenia ulgi w spłacie należności na rachunek bankowy:
Urząd Miasta Katowice ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice nr
52 1020 2313 2672 0211 1111 1111.
Do wniosku należy dołączyć oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej.
Nazwa dokumentu: | Udzielanie ulg w spłacie należności Skarbu Państwa, z tytułu kar pieniężnych nałożonych przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego | Osoba, która wytworzyła informację: | Andrzej Jaworski | Osoba, która odpowiada za treść: | Andrzej Jaworski | Osoba, która wprowadzała dane: | Sylwia Gorajczyk | Data wytworzenia informacji: | 2017-07-25 12:42:31 | Data udostępnienia informacji: | 2017-07-25 12:42:31 | Data ostatniej aktualizacji: | 2022-02-07 14:36:31 |
Wersja do wydruku...
|