Katowice, dn. 4 marca 2009 r.
OGŁOSZENIE
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach zgodnie z art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655 ze zm.), w odpowiedzi na zapytania jakie wpłynęły do zamawiającego w dniu 2 marca 2009 r. udziela poniższych wyjaśnień:
Pytanie:
Czy istnieje możliwość przedstawienia w ofercie wykazu stacji paliw z zaznaczonymi jedynie informacjami, czy dana stacja pracuje w systemie całodobowym? Informuję, iż nie byłby podane dokładne godziny działania stacji paliw.
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza możliwość przedstawienia w ofercie wykazu stacji paliw z zaznaczonymi jedynie informacjami, czy dana stacja pracuje w systemie całodobowym bez podania dokładnych godzin działania stacji.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od wymogu przedstawienia w wykazie stacji numerów telefonów stacji paliw?
Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości przedstawienia wykazu stacji paliw bez podania numerów telefonów tych stacji.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość zaakceptowania terminu płatności 21 dni od daty wystawienia faktury?
Odpowiedź:
Zamawiający akceptuje termin płatności 21 dni od daty wystawienia faktury.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość podania w formularzu ofertowym cen z 4 lub 5 marca? Informuję jednocześnie, iż podanie ceny paliwa z jednego, konkretnego dnia, przez wszystkich wykonawców, zwiększyłoby obiektywizm zamawiającego przy dokonywaniu wyboru wykonawcy.
Odpowiedź:
Zamawiający uprzejmie informuje, że zgodnie z postanowieniami pkt.XX, ppkt. 2 druku specyfikacji istotnych warunków zamówienia sprawa określenia ceny ofertowej za przedmiot zamówienia pozostaje w wyłącznej kompetencji wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia.
Wykonawca, zatem obowiązany jest podać w formularzu ofertowym stanowiącym załącznik nr 3 do druku specyfikacji istotnych warunków zamówienia ceny za przedmiot zamówienia, określonej na dzień złożenia oferty.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość zaakceptowania taryfikatora za karty paliwowe (§ 3 ust. 2 projektu umowy):
-10 zł netto za kartę nową,
-10 zł netto za kartę wymienną (na skutek zagubienia, kradzieży, zmiany dotychczasowych danych)?
Odpowiedź:
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, że zgodnie z pkt. XX ppkt. 2 druku specyfikacji istotnych warunków zamówienia kwestia określania opłaty za wydanie karty magnetycznej lub chipowej umożliwiającej zakup paliw płynnych pozostaje w wyłącznej kompetencji ubiegającego się o udzielenie zamówienia wykonawcy. Wykonawca obowiązany jest określić wysokość opłaty za wydanie wnioskowanej liczby kart paliwowych i podać ją w stosownym formularzu ofertowym. Wysokość opłat za wydanie kart będzie uwzględniona w stosownie zmienionym brzmieniu przepisu § 3 ust. 2 projektu umowy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od wymogu przedstawienia w załączniku do faktury dat poszczególnych tankowań ( § 4 ust.1 pkt. 1)?
Informuję jednocześnie, iż daty poszczególnych transakcji przedstawione byłby w raporcie elektronicznym, który przesyłany byłby do zamawiającego drogą mailową, a także na spersonalizowanym portalu internetowym, do którego zamawiający otrzymałby bezpłatny dostęp.
Odpowiedź:
Zamawiający dopuszcza możliwość odstąpienia od wymogu przedstawienia w załączniku do faktury dat dotyczących poszczególnych tankowań o ile, zamawiającemu daty poszczególnych transakcji zostaną nieodpłatnie udostępnione przez wykonawcę w innej formie np. w formie elektronicznej przesyłanej drogą mailową lub za pomocą dostępu do portalu internetowego wykonawcy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość dokonania zmiany brzmienia zapisu § 4 ust. 2 w projekcie umowy na następujący: „Ustala się następujące okresy rozliczeniowe dla transakcji bezgotówkowych: od 1 do 15 dnia miesiąca i od 16 dnia miesiąca do ostatniego dnia miesiąca. Za datę sprzedaży uznaje się ostatni dzień danego okresu rozliczeniowego. Faktury wystawiane będą od 7 dnia po zakończeniu okresu rozliczeniowego”? Informuję, iż zgodnie z paragrafem 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawiamy nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę brzmienia przepisu § 4 ust. 2 projektu umowy zgodnie z powyższą propozycją.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość zaakceptowania jako dnia zapłaty, dnia uznania rachunku bankowego wykonawcy (§ 4 ust. 4 projektu umowy)?
Odpowiedź:
Zamawiający akceptuje jako dzień zapłaty, dzień uznania rachunku bankowego wykonawcy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zapisu § 5 ust. 1 pkt. 3 w projekcie umowy? Informuję iż z względu na ilość stacji paliw jakie posiada wykonawca, nie jesteśmy technicznie w stanie informować zamawiającego o zamknięciu stacji. Informuję jednocześnie, iż zamawiający będzie miał możliwość tankowania na dowolnie wybranej stacji z załącznika, dlatego też wymóg wskazywania stacji zastępczej nie jest wg. nas niezbędny.
Odpowiedź:
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, że dopuszcza możliwość odstąpienia od przepisu § 5 ust. 1 pkt. 3 projektu umowy, o ile z załączonej oferty wynikać będzie, że wykonawca posiada ilość stacji paliw w liczbie większej niż wymagana przez zamawiającego w pkt. II, ppkt. 1 załącznika nr 1 druku specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zapisu § 5 ust. 3 w projekcie umowy? Proponuję jednocześnie dodanie zapisu następującej treści „W razie stwierdzenia dostarczania paliw płynnych nie spełniających odpowiednich dla nich parametrów techniczno-eksploatacyjnych, zamawiający zwraca się do wykonawcy z reklamacją. Reklamacja powinna być złożona na piśmie i powinna zawierać uzasadnienie reklamacji oraz żądanie zamawiającego. Od momentu przyjęcia reklamacji wykonawca ma 14 dniowy termin na rozpatrzenie reklamacji i podjęcie decyzji o odrzuceniu lub uznaniu reklamacji. W przypadku uznania reklamacji wykonawca pokrywa wartość poniesionej szkody do wysokości udokumentowanej odpowiednimi rachunkami (np. za naprawę). Zakończenie postępowania reklamacyjnego u wykonawcy nie zamyka postępowania na drodze sądowej”.
Odpowiedź:
Zamawiający uprzejmie wyjaśnia, iż wyraża zgodę na odstąpienie od przepisu § 5 ust. 3 projektu umowy i wprowadzenie brzmienia podanego powyżej.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zapisu § 6 ust. 1 w projekcie umowy? Informuję, iż ze względu na charakter dostaw oraz ilość stacji, jakie posiadamy w naszym systemie, zwłoki w dostawie paliw, które zakłada ten zapis, są praktyczne niemożliwe.
Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości odstąpienia od przepisu § 6 ust. 1 projektu umowy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zapisu § 6 ust. 2 pkt. 3 w projekcie umowy?
Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości odstąpienia od przepisu § 6 ust. 2 pkt. 3 projektu umowy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość odstąpienia od zapisu § 6 ust. 4 pkt. 1 w projekcie umowy?
Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości odstąpienia od przepisu § 6 ust. 4 pkt. 1 projektu umowy.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość dodania w projekcie umowy zapisu następującej treści:
„W przypadku odstąpienia przez wykonawcę od umowy z przyczyn , za które ponosi odpowiedzialność zmawiający , zapłaci on wykonawcy karę umowna w wysokości 10% wynagrodzenia umownego, z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 145 ustawy prawo zamówień publicznych, do których znajdują zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy”?
Odpowiedź:
Zamawiający nie dopuszcza możliwości dodania w projekcie umowy przepisu o powyższej treści.
Pytanie:
Czy istnieje możliwość doprecyzowania zapisu § 7 ust. 3 umowy.
Odpowiedź:
Zamawiający uprzejmie informuje, iż możliwe jest doprecyzowanie § 7 ust. 3 umowy poprzez przyjęcia brzmienia o treści:
„Dokonane w terminie obowiązywania umowy lub w okresie jej wypowiedzenia dostawy paliw płynnych są ważne i podlegają rozliczeniu na zasadach określonych w umowie”.